top of page
Hendimed - logo_PNG (1)_edited.png
1.jpg

NASI STOMATOLODZY

1.jpg

STOMATOLOGIA DOROSŁYCH I DZIECI

zachowawcza
chirurgia stomatologiczna
RTG punktowe zębów
endodoncja
estetyczna
Dbamy o  jakość naszej diagnostyki i dbamy o środowisko.
Prześwietlenie zębów wykonujemy w technologii cyfrowej a pliki zapisujemy w medycznym formacie DICOM. Dzięki temu nagrywamy wynik na płytę bez wywoływania zdjęć
na starego typu kliszy.

1.jpg

PROTETYKA

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu protez. Wysokiej jakości wykonanie, trwałość, bardzo przystępne ceny i formy płatności sprawiły że odwiedzają nas pacjenci w każdym wieku.
Doradzamy, projektujemy a później "serwisujemy" protezy.
Wykonujemy protezy akrylowe, elastyczne, szkieletowe oraz inne.

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na bezpłatne konsultacje
u naszych stomatologów.

1.jpg

ARTYKUŁY NASZYCH STOMATOLOGÓW

LECZENIE  PRÓCHNICY … TO NIE ZAWSZE BÓL I BOROWANIE

          Wszyscy wiemy, że wizyta u stomatologa nie należy do przyjemności. Wiąże się ona ze strachem a czasami z bólem, dlatego tak ważne są przeglądy stomatologiczne, w czasie których, wykrywane są nawet najmniejsze ogniska próchnicy.         

          Próchnica początkowa, występująca m.in. w postaci białych plam (szybko zdiagnozowana) nie wymaga borowania

i znieczulenia. Leczenie jej w początkowym stadium jest możliwe na jednej, krótkiej  wizycie w gabinecie stomatologicznym.             Metoda infiltracji próchnicy istnieje w Polsce już od 10 lat a jej skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Płynna żywica, używana do tego celu, blokuje przechodzenie kwasów kariogennych w głąb zębiny, co powoduje zahamowanie choroby twardych tkanek zęba na wczesnym etapie rozwoju. Dotyczy to zarówno zębów stałych jak i mlecznych. Zachowana zostaje zdrowa struktura zęba oraz estetyka, co jest najważniejsze dla pacjenta. Metoda ta jest szczególnie wykorzystywana

w leczeniu fluorozy i likwidowaniu białych plam na powierzchni szkliwa, powstałych w czasie użytkowania aparatów ortodontycznych.

          Podsumowując, należy jeszcze raz podkreślić, że częste przeglądy stomatologiczne mogą uchronić Pacjenta od bolesnego i długotrwałego leczenia, związanego z borowaniem zębów, dlatego właśnie zapewniamy Państwu bezpłatne przeglądy

w naszym Centrum Medycznym.

 

LECZENIE BARDZO GŁĘBOKIEJ PRÓCHNICY … TO NIE ZAWSZE LECZENIE KANAŁOWE

          Jeśli jednak jest już za późno na zastosowanie powyższej metody a próchnica zniszczyła dużą część zęba, należy zrobić wszystko by zachować jego żywotność.

          Stosuje się w tym celu tzw. leczenie biologiczne polegające na odbudowie zęba przez „substytut zębiny”. W ubytku umieszcza się bioaktywny preparat o doskonałych właściwościach uszczelniających, który zastępuje chorą tkankę, odbudowując jego strukturę. Poza właściwościami remineralizacji ogranicza on również aktywność i ilość bakterii próchnicotwórczych, a tym samym hamuje dalszy ich rozwój, co powoduje zatrzymanie postępującej destrukcji zęba. Dzięki tej metodzie, w wielu przypadkach, można uniknąć długotrwałego i bolesnego leczenia kanałowego, pod warunkiem, że w miazdze i przyzębiu

nie toczą się procesy zapalne. Istnieją jeszcze inne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu, ale o tym decyduje już lekarz stomatolog zgodnie z obecną wiedzą medyczną.

          Istnieje zatem metoda, która może uratować zęby przed leczeniem kanałowym, pomimo zaawansowanej próchnicy.

  ...GDY ZĘBA NIE DA SIĘ URATOWAĆ

         Jeśli już dochodzi do utraty zębów , nie koniecznie z powodu próchnicy ale i paradontozy  wskazane jest uzupełnienie tych braków. Długotrwały brak zębów w odcinkach bocznych skutkuje  ścieraniem  się szkliwa a potem zębiny zębów przednich, co doprowadza do obnażenia miazgi a w rezultacie do jej zapalenia a nawet zgorzeli, co wiąże się z występowaniem bólu

i obrzęku, jeśli zakażenie zajmie okolice tkanek około wierzchołkowych. 

         Innymi powikłaniami  pojawiającymi się np. przy braku pojedynczego zęba jest przesuwanie się zębów sąsiednich, rotacja, przechylanie się w kierunku luki, wysuwanie się z zębodołu. Aby uniknąć takich powikłań stosuje się w tym celu uzupełnienia protetyczne, które mogą być stałe (mosty) lub ruchome (protezy). Przy małych brakach stosuje się najczęściej mosty, przy większych protezy.

         Najbardziej zbliżoną do warunków fizjologicznych jest proteza szkieletowa. Posiada ona elementy podpierające

(ciernie i klamry leżące w mało widocznych miejscach na zębach), nie leży bezpośrednio na błonie śluzowej ,tak jak proteza akrylowa, co powoduje, że siły wyzwalane w trakcie żucia nie są przenoszone na błonę śluzową a bezpośrednio na zęby.

Sprawia to, że proteza jest bardziej stabilna i mniej problematyczna (liczba korekt jest o wiele mniejsza). Zaletą tej protezy jest również łatwiejsze utrzymanie w czystości co uniemożliwia rozwój infekcji  grzybiczych oraz duża wytrzymałość na urazy mechaniczne. Mniejsze jej rozmiary sprawiają, że pacjent czuje się bardziej komfortowo. Protezy szkieletowe w rankingu wszystkich protez ze względu na swoją budowę i właściwości zaliczane  są  do najbardziej fizjologicznych a tym samym, spośród wszystkich  ruchomych uzupełnień protetycznych są najlepszym wyborem.

         Istnieją jeszcze inne protezy ruchome (hybrydowe, akrylowe, akronowe, acetalowe). Decyzję o wybraniu najlepszej protezy podejmujecie Państwo razem z lekarzem stomatologiem na bezpłatnej konsultacji protetycznej. Zapraszamy.

Hendimed - logo_PNG (1).png
bottom of page